Czosnek niedźwiedzi 15g

6,99 
W magazynie
+

BIAŁY SAIBABA

Ta niezwykła wieloletnia roślina w czasie kwitnienia robi spektakularne wrażenie. Cudne, zielone łany czosnku niedźwiedziego można łatwo rozpoznać w lasach nie tylko po pięknych, podobnych nieco do konwalii liściach, ale także po czosnkowej woni. Czosnek niedźwiedzi dorasta do 50 cm wysokości, a czas jego wegetacji przypada na okres od kwietnia do czerwca. Roślina zakwita w maju, wydając piękne, śnieżnobiałe kwiaty. Czosnek wydziela do otoczenia fitoncydy, które wpływają na zahamowanie rozwoju patogenów.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) w Polsce najczęściej porasta cieniste zbocza Karpat, choć można go też spotkać na nizinach. Jest objęty częściową ochroną gatunkową, dlatego wiele osób zdecydowało się hodować tę roślinę w swoich ogrodach lub prywatnych lasach.
Ziele pozyskuje się w maju, w czasie kwitnienia. Im młodsze liście, tym lepsze – szczególnie gdy chcemy je wysuszyć. Liście zebrane w czasie owocowania często żółkną podczas suszenia i takie nie nadają się do celów leczniczych. Jednak nic straconego – takie można jeszcze przetworzyć na pesto.
Składniki czynne
Czosnek niedźwiedzi zawiera niemal te same związki terapeutyczne i odżywcze, co popularny czosnek pospolity, ale w mniejszej ilości, a są to: alliina, tiosiarczki, cysteina, winylodisiarczki, ajoeny, witaminy B i C, selen, magnez, mangan siarka oraz saponiny. W świeżych liściach znajduje się więcej substancji aktywnych niż w suszonym surowcu, dlatego dobrym pomysłem jest jak najszybsze przetwarzanie czosnku – zaraz po zerwaniu.
Wskazania według literatury i medycyny ludowej
Czosnek niedźwiedzi wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwbakteryjne, pierwotniakobójcze, grzybobójcze, żółciopędne, przeciwnowotworowe, odtruwające oraz przeciwpasożytnicze. Roślina obniża też poziom cholesterolu we krwi. Nalewka z czosnku niedźwiedziego jest doskonała na wszelkiego typu infekcje wirusowych górnych dróg oddechowych. Czosnek rekomendowany jest też w profilaktyce przeciwzawałowej, a także działa pomocniczo przy przewlekłych bakteryjnych dolegliwościach układowych i skórnych.
Adenozyna zawarta w czosnku niedźwiedzim wpływa korzystnie na układ krążenia, zapobiega arytmii serca, zmniejsza ryzyko wylewu krwi do mózgu, choroby wieńcowej oraz zawału. Pomaga zachować naczynia krwionośne w dobrym stanie. Podobnie jak czosnek pospolity, „niedźwiadek” zwalcza bakterie – nawet te odporne na działanie silnych antybiotyków.
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
Świeże liście czosnku niedźwiedziego są zdrowym i aromatycznym uzupełnieniem wiosennych surówek, sałatek, zup lub sosów. Bardzo smaczne jest pesto z czosnku niedźwiedziego, a przygotowuje się je tak, jak jest podane poniżej.

Przepis na pesto

Składniki:

  • ½ kg świeżych, młodych liści czosnku niedźwiedziego,
  • szklanka oliwy z oliwek,
  • 15 dag namoczonych wcześniej orzechów nerkowca,
  • 1½ łyżki soli.

Przygotowanie

Liście umyć, osuszyć, pokroić, przyprawić solą. Wlewać stopniowo oliwę i dodawać orzechy, dokładnie wszystko miksując na jednolitą masę. Przełożyć do słoiczków i przechowywać w lodówce.
Nie jest możliwe cieszyć się przez cały rok bieżącą dostawą świeżego czosnku niedźwiedziego – na szczęście internetowe sklepy przychodzą nam z pomocą. W każdej chwili można kupić suszony czosnek niedźwiedzi, który także zawiera cenne składniki korzystne dla zdrowia. Suszony czosnek niedźwiedzi doskonale się nadaje jako składnik mieszanek przyprawowych. Zmieszany z suszonym oregano i suszoną bazylią stanowi smakowitą nutę w kompozycji dań kuchni włoskiej. Buon appetito

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.